چگونه از اشتباهات رایج در آموزش خیاطی جلوگیری کنیم؟

 آیا شما یادگیری خیاطی را شروع کرده اید؟

آیا شما تصمیم به خیاطی گرفته اید و به دنبال چندین نکته برای شروع هستید، و از همه مهمتر، می خواهید بدانید که چطور از اشتباهات رایج در خیاطی جلوگیری کنید؟

چگونه خیاطی کنیم و از اشتباهات رایج جلوگیری کنیم؟

وقتی وارد دنیای خیاطی می شوید و سفر خود را آغاز می کنید و می فهمید که چگونه خیاطی کنید، به راحتی امکان دارد که دچار اشتباه شوید.بعضی وقت ها، اشتباه بهترین روش یادگیری است.اما، ما می خواهیم به شما کمک کنیم که این اشتباهات را از بین ببرید، یا حداقل، اگر دچار اشتباه شدید، آن ها را اصلاح کنید.

فراموش نکنید که فقط باید تمرین و تمرین و تمرین کنید و حتی اگر خطا کردید تسلیم نشوید.

تمرین شما را در هر کاری ماهر می کند.

 دو مرتبه اندازه بگیرید، یک بار برش دهید.

اشتباه چیست؟برش نادرست و غلط الگوی شما

لباس خود را روی سطح صافی مانند یک سطح تمییز قرار دهید.اگر پارچه خود را روی میز قرار می دهید، مطمئن شوید که پارچه از لبه های میز آویزان نباشد، زیرا آویزان بودن پارچه باعث بهم خوردن شکل پارچه می شود.اگر لازم می دانید که از روی تای پارچه برش خود را انجام دهید، مطمئن شوید که تای پارچه روی خطوط راه پارچه قرار داشته باشد.همیشه اطمینان حاصل کنید که الگوها با خطوط راه پارچه هم راستا هستند و قبل از برش آن ها را با سنجاق به هم محکم کنید. برش نادرست یکی از اشتباهات مبتدی ها در خیاطی است.با دنبال کردن این مراحل، به راحتی از این اشتباه جلوگیری کنید.

از پایه دوخت استفاده کنید.

اشتباه چیست؟استفاده نادرست از پایه دوخت

پایه دوخت، پارچه را در محل مورد نظر ثابت نگه می دارد، بنابراین شما می توانید تمییز کوک بزنید، پس مطمئن شوید که از پایه دوخت استفاده می کنید.اگر فراموش کنید که پایه دوخت را در حالت رو به پایین نگه دارید، جزئی از پایه دوخت از جای خود درمی آید و گذاشتن آن در جای اولیه خود آسان نیست، و شما با یک عالم نخ گرفتار خواهید شد.

 کشش را درست تنظیم کنید.

اشتباه چیست؟چک نکردن صفحه مدرج کشش و یا ماسوره/قرقره

تنظیم کشش همیشه یکی از مشکلاتی است که خیاطان از آن شکایت دارند، و ماهر شدن در این کار، سخت است، کاری که حتی خیاط های ماهر هم با آن دست و پنجه نرم می کنند.صفحه مدرج کشش، فشار وارده بر روی قرقره را تنظیم می کند.گاهی اوقات، ناصاف و نامنظم و یا سفت بودن کوک ها نتیجه فشار وارده بر روی نخ است.قبل از اینکه با تنظیمات فشار ور بروید، چک کنید که نخ به خوبی در ماسوره قرار گرفته باشد.نخ باید به خوبی در ماسوره و ماسوره هم به درستی در جا ماسوره قرار گرفته باشد، نخ باید در جهت درستی قرار گرفته باشد (معمولا خلاف جهت عقربه های ساعت).شما می توانید ابتدا، برای چک کردن میزان فشار روی پارچه های کوچکی آزمایش کنید.ما به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از تنظیم کردن فشار، جزئیات صفحه مدرج کشش را یادداشت کنید.

 درزها را فراموش نکنید.

اشتباه چیست؟دوختن نادرست درزها و اتو نکردن آن ها

اگر شما در حال دوختن لباس هستید، دانستن راجع به درزها بسیار ضروری است.وقتی درحال دوختن درزها هستید، مدام درحال دوختن داخل لباس و پشت و رو کردن آن هستید.انجام این حرکت، ماهرانه نیست، اما این خیلی مهم است که درزها را از طرف درست بدوزید.

وقتی از الگوها استفاده می کنید، فراموش نکنید که الگو ها را رو به روی یکدیگر قرار دهید، زیرا زمانی که آن ها برمی گردانید، در پایان کار، سطح بیرونی الگوها نمایان خواهد شد.

همچنین عادت کنید که درزها را قبل از شروع و متصل کردن آن ها به هم اتو کنید و پارچه را هم قبل از شروع اتو کنید.این کار باعث می شود که کار نهایی شما حرفه ای تر به نظر برسد و از چروک شدن پارچه جلوگیری شود.پارچه ناهموار و پر از برآمدگی نتیجه برش و دوخت نامناسب است که همه این ها باعث ایجاد فاجعه در خیاطی می شود.

ایجاد جای دکمه ها

اشتباه چیست؟ اندازه نگرفتن خود برای ایجاد سوراخ دکمه ها در جای مناسب

دکمه ها وایجاد سوراخ دکمه ها مهارتی سخت است و ماهر شدن در آن آسان نیست.

جین چندین نکته به ما گفته است: " زمانی که سوراخ دکمه ها را بر روی پیراهن یا بلوز ایجاد می کنید، به محل دکمه ها در راهنمای الگوها اعتماد نکنید.من از این راهنماها با دقت زیاد استفاده می کردم و بعدا متوجه شدم که چرا همیشه دکمه های پیراهن هایم در حال ترکیدن بودند.راهنمای ایجاد سوراخ دکمه ها بسیار عمومی است و شما همیشه با اندازه گیری دقیق خودتان نتیجه بهتری خواهید گرفت و متوجه می شوید که سوراخ دکمه ها را در کجا ایجاد کنید.راحت ترین روش برای انجام این کار این است که پیراهن را بپوشید و سنجاقی را در کاملترین قسمت سینه قرار دهید و علامت بزنید.این سوراخ اصلی شما است و اگر این کار به درستی انجام شود، فاصله خیلی زیادی بین دکمه ها نخواهد بود.برای مشخص کردن جای دیگر دکمه ها، طول قسمتی از لباس را که می خواهید دکمه ها روی آن  قرار داشته باشند به طور مساوی به تعداد دکمه ها مورد نظر تقسیم کنید.

 از پارچه مناسب برای کار خود استفاده کنید.

اشتباه چیست؟انتخاب پارچه نامناسب برای کار

فقط به زیبایی و رنگ پارچه ها توجه نکنید، زیرا این ها، تنها ویژگی های یک پارچه مناسب نیستند.خیلی راحت است که پارچه مورد نظر خود را از روی رنگ و طرح انتخاب کنید، اما، بیشتر الگوها به پارچه ای نیاز دارند که مناسب دوخت لباس مورد نظر باشند.با انتخاب پارچه فقط از روی زیبایی، ممکن است نتوانید کار دوخت خود را به طور کامل به پایان برسانید.

سوزن و نخ خود را چک کنید.

اشتباه چیست؟انتخاب سوزن و نخ نامناسب

برای دوخت اکثر لباس ها، باید از الیاف 100 درصد پلی استر و نخ همه منظوره استفاده کنید.برچسب روی نخ ها را چک کنید تا نخ مشخص خود را انتخاب کنید. نخ ابریشم مصنوعی (ریون)، نخ ابریشمی و نخ لحاف دوزی برای دوخت لباس مناسب نیستند.سوزن های عمومی اغب برای دوختن فیبرهای طبیعی استفاده می شوند، و سوزن های سر گرد و کشتباف مناسب برای دوخت با کاموا هستند.

سوزن هایی وجود دارند که برای پارچه های کشی و استرج طراحی شده اند، ازجمه سوزن کشی، همانطور که سوزن های دیگری مخصوص کار با مواد فلزی و چرمی وجود دارند.اطمینان حاصل کنید که سوزن شما با وزن پارچه کار مورد نظر مطابقت داشته باشد.حالا که داریم راجع به سوزن ها صحبت می کنیم، لازم به ذکر است که باید سوزن چرخ خیاطی خود را به طور معمول تعویض کنید.توصیه می شود که سوزن چرخ خیاطی برای 6 الی 8 ساعت دوخت مورد استفاده قرار بگیرد، و بعد از این مدت زمان باید تعویض گردد.این باعث می شود که کار شما در پایان مرتب و صاف باشد.

یاد بگیرید که یک الگوی دوخت را چگونه بخوانید.

اشتباه چیست؟متوجه نشدن الگوی دوخت و اصطلاحات خیاطی

هنگامی که شما به دنبال یک الگو هستید، باید توجه داشته باشید که وجود هر علامت، نماد و برچسب بر روی الگو دلیلی دارد و همه آن ها داری معانی خاصی هستند.عباراتی مانند خطوط راه پارچه، خطوط تا، اندازه گیری های پایانی و غیره همه دارای معانی خاصی هستند، و ما به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از شروع کار شرایط خیاطی را بخوانید.آموزش امری کلیدی است، پس اگر چیزی وجود دارد که متوجه نمی شوید، آن را نگاه کنید و یا از فردی که تخصص بیشتری در خیاطی دارد بپرسید.

پارچه های زیادی در دسترس داشته باشید.

اشتباه چیست؟نداشتن پارچه های کافی در صورت بروز خطا

هنگامی که شروع به کار می کنید، امکان دارد که در برش الگوی خود دچار خطا یا اشتباه شوید، که باعث خراب شدن پارچه می شود.هنگامی که مواد را برای پروژه دوخت خود می خرید، کمی بیشتر بخرید، تا خطاهای خود را پوشش دهید.بعضی از پارچه ها هنگام شستشن آب می روند، بنابراین با خرید مواد بیشتر و اضافی می توانید خطاهای خود را اصلاح کنید.

 آماده سازی پارچه کلیدی است.

اشتباه چیست؟آماده نکردن پارچه به خوبی

آماده ساختن پارچه خود، قبل از انجام پروژه ضروری است.بعضی از پارچه ها قبل از اینکه بتوانید از آن ها استفاده کنید باید به طور کامل خشک و تمییز شوند.برای مثال، پارچه جین باید با ماشین لباس شویی شسته شود و پارچه پشمی باید کاملا خشک و تمییز شود.بعضی دیگر از پارچه ها پس از شسته شدن، آب می روند و کوچک می شوند و اگر شما این موضوع را پیش بینی نکنید وبرای این موضوع آماده نباشید، لباس شما پس از دوخته شدن کاملا اندازه شما نمی شود.فاجعه خیاطی

امی توماس،سر دبیر مجله، این توصیه را می کند: "ممکن است به راحتی موضوع آب رفتن پارچه را فراموش کنید و بعد از اولین شستشوی لباس و کوچک شدن آن ناراحت شوید.من پیشنهاد می کنم به محض اینکه پارچه را به خانه آوردید آن را بشویید.در این حالت پارچه برای دوخت مناسب خواهد بود.

 از الگویی ساده برای شروع استفاده کنید.

اشتباه چیست؟انتخاب یک الگوی پیچیده زمانی که هنوز یک مبتدی هستید.

قبل از انتخاب یک الگوی پیچیده، بسیار مهم است که بتوانید به درستی و منظم کوک بزنید.لباس های بدون آستین و دامن های بلند، طرح های بسیار زیبایی برای شروع هستند.چون ما خود در این کارهستیم، پیشنهاد می کنیم که در یک زمان مشخص بر روی یک پروژه کار کنید.یک پروژه را تمام کنید و بعد به سراغ کار دیگر بروید.در طول انجام هر کار، شما چیزهای زیادی می آموزید، اشتباهاتی می کنید و یاد می گیرید که در پروژه بعدی اشتباهات قبلی خود را تکرار نکنید.

از ابزارهای مناسب استفاده کنید.

اشتباه چیست؟استفاده از ابزارهای غلط برای پروژه دوخت

با استفاده از ابزارهای صحیح، می توان از اشتباهات ساده در هنگام دوخت جلوگیری کرد.ما اهمیت سوزن ونخ مناسب را بررسی کردیم، اما این موضوع فقط به این ابزارها محدود نمی شود.

قیچی ها.بین قیچی آشپزخانه و قیچی مناسب خیاطی 180 درجه تفاوت وجود دارد.همه قیچی ها یکسان ساخته نشده اند.شما به قیچی تیز با کیفیت بالا برای بریدن پارچه نیاز دارید.هیچوقت از قیچی معمولی خانگی خود که برای بریدن کاغذ و غیره از آن استفاده می کنید، برای برش در خیاطی استفاده نکنید.این کار به طور قابل توجهی تیغه قیچی شما را کند می کند.قیچی خیاطی را تیز نگه دارید و به خوبی از آن محافظت کنید.با این کار می توانید پارچه را به آسانی ببرید.از قیچی برای شکافندن درزها استفاده نکنید.به جای قیچی، از شکافنده و چاک دهنده درز استفاده کنید.شکافنده و چاک دهنده درز مشخصا برای این منظور ساخته شده است.آن ها سریع تر و بهتر از قیچی ها هستند و از پاره شدن کامل پارچه جلوگیری می کنند.

همچنین ارین استفاده از تکنیک ها وابزارهای سنتی را توصیه می کند: "یکی از اشتباهات رایج، نادیده گرفتن روش ها و تکنیک های قدیمی است.من اغلب کار خیاطی خود را، صرف استفاده از هر تکنیک می کردم و از رویه و روش دیگر خیاطان استفاده نمی کردم، زیرا فکر می کردم که رویه و روش خیاطان، سخت، قدیمی و سنتی است.بالاخره آن روش ها را به کار گرفتم و متوجه شدم که چقدر ساده، مناسب ومفید هستند.الان نمی توانم خیاطی را بدون به کار گرفتن تکنیک های قدیمی حتی تصور کنم و ای کاش از آن ها در طی سال های گذشته استفاده می کردم.

اندازه های خود را بدانید.

اشتباه چیست؟ندانستن اندازه ها هنگام دوختن لباس برای خود

نه، ما راجع به سایزهای استاندارد فروشگاه ها صحبت نمی کنیم، منظور ما اندازه واقعی بدن شما است.ما در وبلاگ خود راجع به چگونگی اندازه گیری بدن پستی گذاشته ایم، که به شما در این کار کمک می کند.با دانستن اندازه های دقیق کسی که برای او لباس می دوزید، می توانید بدون دغدغه پروژه دوخت خود را کامل کنید.